Wanna czy prysznic?

Długa, relaksująca kąpiel w wannie pełnej pachnącej piany czy błyskawiczne orzeźwienie pod prysznicem? To najczęstszy dylemat osób urządzających lub remontujących łazienkę. Przy odpowiednim metrażu idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie jednego i drugiego, żeby spełnić oczekiwania wszystkich domowników. A zatem wanna czy prysznic? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poznać wady i zalety obu rozwiązań.

Zalety kąpieli w wannie

Wanna to doskonały sposób na wieczorny relaks. Gorąca, aromatyczna kąpiel znakomicie odpręża, poprawia samopoczucie, łagodzi bóle mięśni i wprawia w radosny nastrój. Użycie środków pielęgnacyjnych oczyszcza, nawilża i ujędrnia skórę, a zastosowanie preparatów leczniczych korzystnie wpływa na łagodzenie dolegliwości dermatologicznych. Zanurzenie się w wodzie z chłodną wodą obniża temperaturę ciała, przynosi ulgę zmęczonym mięśniom i zmniejsza obrzęki. W wannie także zdecydowanie łatwiej wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, np. peelingi czy masaże antycelulitowe.

Wanna idealna dla rodzin z dziećmi?

Posiadanie wanny doceniają szczególnie rodziny z dziećmi. Kąpiel jest znacznie atrakcyjniejsza niż mycie pod prysznicem. Dziecko może zabrać ze sobą plastikowe lub gumowe zabawki i pluskać się do woli. W ten sposób nie tylko stworzymy maluchowi okazję do zabawy, ale przede wszystkim dokładnie go umyjemy i wykształcimy nawyk samodzielnego dbania o higienę osobistą. Poza tym, mając na uwadze względy oszczędnościowe, wodę pozostałą po kąpieli można wykorzystać do namoczenia bielizny, zrobienia drobnej przepierki czy wyszorowania zabawek.

Wannę łatwo się czyści!

Nie bez znaczenia jest również fakt, że wannę znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości niż kabinę prysznicową, w której stosunkowo szybko osadza się trudny do usunięcia kamień. Zazwyczaj wanny pokryte są specjalną powłoką, która nie wchodzi w reakcję ze związkami chemicznymi zawartymi w wodzie. Dodatkowo stanowi ona barierę zapobiegającą rozprzestrzenianiu się bakterii i grzybów.

Zalety wanny, które trzeba znać

Oto krótka lista największych zalet przemawiających za wybraniem wanny:

  • kąpiel to doskonały sposób na relaks i regenerację, których nie zaznamy pod prysznicem,
  • wanna świetnie sprawdza się w rodzinach z dziećmi,
  • wannę stosunkowo łatwo utrzymać w czystości.

Kąpiel w wannie nie do końca idealna?

Niestety, oprócz rozlicznych zalet wanna ma również swoje wady. Zasadniczą jest znaczne zużycie wody. Konieczne jest także podniesienie jej temperatury, ponieważ duża powierzchnia parowania powoduje szybsze stygnięcie. To wszystko przekłada się na zwiększenie obciążenia budżetu domowego. Poza tym korzystając z wanny długo czekamy na jej napełnienie, przez co marnotrawimy w łazience ogromną ilość czasu. Dodatkowo duża ilość pary wodnej sprzyja zawilgoceniu pomieszczenia i powoduje rozwój pleśni oraz grzybów./p>

Czy wanna jest znacznie mniej higieniczna niż prysznic? Zasadniczo tak, ponieważ zmyty brud przedostaje się do wody i ponownie osadza się na powierzchni ciała, a niedokładnie spłukane detergenty mogą drażniąco wpływać na skórę. Reasumując, wanna ma poniższe, warte wymienienia wady:

  • większe niż prysznic zużycie litrów wody,
  • wanna i nawet szybka kąpiel jest bardziej czasochłonna niż szybki prysznic,
  • wanna zwiększa wilgotność w łazience i sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów,
  • kąpiel w wannie jest mniej efektywna niż prysznic.

A co powiecie na kąpiel pod prysznicem?

Prysznic to optymalne rozwiązanie dla aktywnych i oszczędnych. Nie tylko pozwala na szybką kąpiel, czyli wzięcie popularnego szybkiego prysznica, ale obniża rachunki za wodę ze względu na stosunkowo niewielki poziom zużycia wody. Po prostu efektywny prysznic zużywa mniej litrów wody niż nawet szybkie wskoczenie do wanny. Kabina prysznicowa sprawdza się przede wszystkim w łazience, z której korzysta kilku domowników, bo pod prysznicem skraca się czas kąpieli, zapobiega tworzeniu się kolejek przed łazienką.

Ogromną zaletą pryszniców jest możliwość zmieszczenia kabiny prysznicowej nawet w bardzo małej łazience. Kabina prysznicowa zajmuje znacznie mniej miejsca niż wanna i można ją zainstalować we wnęce czy w rogu pomieszczenia. Wystarczy odpowiednio osadzony odpływ, bateria prysznicowa i parawan lub zasłonka - czasem, w skrajnych przypadkach, nie trzeba nawet inwestować w kabinę prysznicową, a wystarczy zamontować sam prysznic.

Prysznic z niewysokim brodzikiem, albo z odpływem liniowym zamontowanym w podłodze to bezpieczna wersja dla osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi. Istnieją również wysokie brodziki wyposażone w specjalne siedziska, ułatwiające czynności higieniczne. Taka wersja brodzika zastąpi niewielką wannę, w której bezpiecznie wykapiemy dziecko, czy zrobimy ręczne pranie.

Zamontowanie odpowiedniej baterii natryskowej z regulowanymi dyszami do hydromasażu czy dużej deszczowni, zamienią nasz prysznic w domową ministrefę spa zapewniającą użytkownikom błogie chwile relaksu.

No to wanna czy prysznic? A może udany mariaż?

Idealnym rozwiązaniem dla niezdecydowanych będzie połączenie wanny z prysznicem. Zamontowanie wysokiego, szklanego parawanu na obrzeżu wanny umieszczonej pod panelem prysznicowym pozwala na korzystanie z natrysku bez obawy zachlapania łazienki. Tańszą wersją będzie wykorzystanie wysokiej jakości tworzywa, albo po prostu rozpięcie zwykłej zasłonki na drążku lub stalowym druciku. Taki parawan może stanowić również modny element wystroju wnętrza.

Osoby posiadające dużo miejsca do zagospodarowania mogą zaszaleć i zaaranżować w łazience strefę wannowo-natryskową, umieszczając wolno stojącą wannę w wielkiej przestrzeni natryskowej. Pozwala to parom na tworzenie bliskich relacji podczas jednoczesnego korzystania z wanny i prysznica.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment