Jak zamontować baterię bidetową?

Bez wątpienia, czasy kiedy nawet nie myślano o montażu baterii bidetowej w łazience przechodzą powoli do lamusa. Bidet w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania łazienki. Aby jednak korzystanie z bidetu było jak najbardziej proste i intuicyjne - musi być on prawidłowo zamontowany. Jego montaż przypomina w dużej mierze montaż wiszących umywalek. Przed całym procesem już od pierwszej chwili należy się zastanowić, gdzie umieścić w wybrany bidet i na jakiej wysokości powinna być zamontowana bateria bidetowa. W przypadku, gdy znajduje się w bliskim sąsiedztwie miski ustępowej lub nieco dalej - należy przestrzegać kilku zasad. Przeczytaj dalej ten artykuł, aby poznać je dokładniej.

Odpowiednia odległość – bateria bidetowa

Odpowiednia odległość to przede wszystkim odległość od ściany oraz misy ustępowej. Powinna wynosić około 30 cm, gdyż zbyt bliskie sąsiedztwo innych sprzętów będzie problematyczne. Dodatkowo, przed bidetem powinna znajdować się przestrzeń umożliwiająca komfortowe z niego korzystanie - ta powinna wynosić około 70 cm. Odpowiednia ilość miejsca na bidet wiąże się z dużym komfortem użytkownika. Miska ustępowa bidetu powinna znajdować się na odpowiedniej wysokości, to jest około 40 cm nad podłogą. W ten sposób użytkowanie będzie jak najbardziej komfortowe nawet w małej łazience. Jednak w tym przypadku może sprawdzić się również bidetta, czyli funkcjonalna rączka prysznicowa, bidetowa umieszczona obok sedesu. Strumień wody kieruje się wówczas bezpośrednio do muszli.

Muszla posiada wycięcia na instalację wodociągową, a także specjalne miejsce na syfon. Najprościej zmontować bidety podwieszane na stelażach znajdujących się pod tynkiem. Takie modele specjalnie przeznaczone do montażu bidetów posiadają krótką rączkę. Bidety z techniką montażu podwieszanego na szynach będą wymagać niezbędnych narzędzi, takich jak poziomica, wiertarka, wkręty rozporowe, szyny, elementy do montażu. Producenci bidetów często dołączają także zestaw montażowy, w jego skład wchodzą plastikowe mocowania, klucze imbusowe, pilnik, śruby, zaślepki oraz klucz płaski.

Miarka posłuży do mierzenia długości rur, ostre krawędzie można usunąć za pomocą pilnika. Śruby, które znajdują się w stelażu posłużą do umocowania trzpieni. Następnie plastikowe mocowania można włożyć do otworów w bidecie. Następnie śruby imbusowe należy dokręcić używając klucza. Teraz ważna cześć. Miejsce w którym łączą się rury odpływowe, bidet oraz stelaż, należy posmarować specjalną izolującą i uszczelniającą pastą. Na szkielet umieszczony na ścianie w zabudowanym stelażu znajdującym się pod tynkiem należy nałożyć na śruby montażowe. Chwilę przed tą czynnością należy dokładnie wcisnąć rurę odprowadzającą wodę.

Bateria bidetowa - ostrożnie z nią

Bardzo ważne jest to, aby nie robić niczego na siłę. Mocowania należy dociskać z odpowiednim wyczuciem, w przeciwnym wypadku łatwo je uszkodzić oraz uszkodzić sam bidet. Inaczej rzecz ma się w przypadku mocowanie bidetu wolnostojącego. Ceramika powinna być dociśnięta do ściany. Cały proces rozpoczynają przygotowania rur w ścianie. Powinny być zamontowane na przyłączach wodociągowych. Stojąca bateria bidetu powinna przylegać do powierzchni ceramiki.

Następnie można już podłączyć bidet do przyłączy. Można to zrobić za pomocą elastycznych wężyków. Ostatnim etapem będzie już podpięcie do otworu kanalizacyjnego. Oczywiście ta instrukcja może się różnić w poszczególnych modelach. Warto więc zawsze dokładnie przeczytać instrukcję obsługi danego producenta lub zatrudnić do montażu bidetu odpowiedniego specjalistę, w przeciwnym razie łatwo będzie można uszkodzić taką ceramikę lub zamontować ją w sposób nieodpowiedni.

Montażu stelażu bidetu tak samo jak w przypadku misy WC najlepiej obudować płytami G-K. W przypadku bidetu wolnostojącego, ceramikę należy przymocować do podłoża używając specjalnych, wytrzymałych śrub. Wejście wodociągowe oraz kanalizacyjne powinny być kompatybilne z wytycznymi producenta. W tym przypadku warto zlecić tą pracę specjaliście, zwłaszcza zaleca się to amatorom, którzy wykonują daną czynność po raz pierwszy.

Bateria umywalkowa – montaż

  1. Montaż baterii umywalkowej należy zacząć od zamknięcia dopływu wody do baterii. Wykonuje jak się to poprzez zakręcenie zaworów odcinających, a następnie warto upewnić się, czy praca została wykonana prawidłowo. W tym celu odkręca się kurki ciepłej i zimnej wody w kranie.
  2. W tym momencie powinny wypłynąć resztki wody zalegające w wężykach.
  3. Następnie już można odkręcić wężyki starej baterii. Za pomocą klucza płaskiego należy pozbyć się śrub trzymających starą baterię.
  4. W korpus nowej baterii należy wkręcić nowe wężyki przyłączeniowe, które będą odpowiedzialne za doprowadzenie wody. Ważne, aby upewnić się że na ich końcu znajdują się uszczelki.
  5. Następnie śruby mocujące z gwintem powinny znaleźć się w nowej baterii tak, aby skutecznie przymocować ją do podłoża.
  6. Teraz można umieścić ją już w umywalce.
  7. Między umywalką, a śrubami mocującymi umieszcza się podkładkę gumową, a następnie metalową. W ten sposób, pomimo nawet intensywnego użytkowania baterii, nie będzie ona miała wpływu na estetyczny widok umywalki. Co więcej, szczelność oraz stabilność baterii będzie większa.
  8. Następnie podłącza się wężyk do przyłącza baterii oraz podłącza wpływ na wodę z miski umywalki.
  9. W tym momencie można już otworzyć zawory.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment